Jak wzrost płatności emerytalnych wpływa na budżety państwowe

Wypłaty emerytur a budżet państwa

Wzrost płatności emerytalnych oznacza dla samorządów, które przejmują ponad połowę wydatków na emerytury, poważne utrudnienia. Tym bardziej że niektóre z nich nie zostały jeszcze przygotowane na tak duże obciążenie finansowe. Wskaźniki gospodarcze mieszczące się obecnie w okolicach 1-procentowego bezrobocia i 4-proc. wzrostu PKB powinny wywołać alarm w samorządach. Wręcz przeciwnie – tam gdzie oscylują one nawet o 2 punkty procentowe poniżej naturalnego tendencja spadkowego – dobrze sytuacja gospodarcza nie została jeszcze odnotowana we wskaźnikach. Jak to możliwe?

Wypłaty emerytur a budżet państwa: jak to wygląda w praktyce?

Budżet państwa – to wykaz wszystkich dochodów, jakie państwo ma (podatki, składki, dotacje) i wszystkich wydatków, które musi ponieść (w tym emerytury, renty i świadczenia socjalne). Z budżetu państwa wypłacane są także np. zasiłki dla bezrobotnych czy świadczenia rodzinne. A także wydatki na służbę zdrowia, oświata czy inwestycje. Dochody budżetu państwa zależą od wielu czynników. Do najważniejszych zaliczyć należy: poziom gospodarczy, inflację, ceny surowców na świecie, a także wielkość wpływów z podatków.

budzet panstwa emeryt

Wypłaty emerytur a budżet państwa: jak to wpłynie na nas?

Prawdopodobnie wszyscy będziemy musieli zwiększyć swoje wydatki na świadczenia emerytalne. Przewiduje się, że w roku 2030 prawo do emerytury otrzymają osoby, które dziś mają zaledwie 22 lata. To oznacza, że jako dorośli będziemy musieli znacznie zwiększyć wydatki na emerytury. A co z naszymi dochodami? Wzrost płatności emerytalnych oznacza dla nas, samorządowców, poważne utrudnienia. Tym bardziej że niektóre z nich nie zostały jeszcze przygotowane na tak duże obciążenie finansowe.

Jakie są prognozy na przyszłość?

Prawdopodobnie prognozy gospodarcze mieszczące się obecnie w okolicach 1-procentowego bezrobocia i 4-proc. wzrostu PKB powinny wywołać alarm w samorządach. Wręcz przeciwnie – tam gdzie oscylują one nawet o 2 punkty procentowe poniżej naturalnego tendencja spadkowego – dobrze sytuacja gospodarcza nie została jeszcze odnotowana we wskaźnikach. Jak to możliwe? Przewiduje się, że wzrost gospodarczy może być powyżej prognozowanych 4 proc., a bezrobocie spadnie poniżej poziomu 1 proc. Dlaczego? Bo gospodarka jest świeżo wybudowana, budynki wolno się w niej rozpoczynają.

Ostatnio dodane

Jak przejść na wcześniejszą emeryturę: Poznaj te kilka prostych kroków

Emerytura to coś, na co większość z nas czeka w późniejszym wieku. Jednak dla niektórych osób przejście na eme

Dalej

Oszczędzanie na emeryturę: Prosty przewodnik po planowaniu finansów

Jak zadbać o swoje finanse i życie po przejściu na emeryturę Jeśli jesteś w wieku 20 lub 30 lat, moż

Dalej

Wiek emerytalny w Polsce i jego znaczenie dla Ciebie

Wiek emerytalny w Polsce: jak to wygląda? Wiek emerytalny to wiek, do którego możemy przejść po osta

Dalej

Ubezpieczenie społeczne nie jest piramidą finansową: oto co musisz wiedzieć

Ubezpieczenie społeczne to obowiązek ustawowy, który wynika z przepisów prawa. Oznacza to, że nie możesz oderw

Dalej