Polska A.D. 2060: 350 zł minimalnej emerytury i już?

homeless-hungryZdaniem byłego doradcy rządowego, Kamila Rakocego, w 2060 r. emerytura minimalna w Polsce będzie stanowić zaledwie 9,4 proc. średniej pensji. Dziś stanowi to zaledwie około 350 złotych, czyli kwotę nie tylko nie wystarczającą na życie, a wręcz grożącą śmiercią głodową. W 2060 roku emeryci będą zdecydowanie liczebnie dominować w strukturze społeczeństwa. Będą w spokoju znosić skrajne ubóstwo, którego genezy jesteśmy dziś świadkami? Raczej nie, wszyscy politycy będą zabiegać o ich głosy. Nie znaczy to jednak, że sytuacja seniorów ulegnie wtedy radykalnej poprawie.

Na ogół chwalone i podawane za wzór emerytury obywatelskie (jednakowe dla wszystkich państwowe emerytury) w Kanadzie są tak niskie, że 38 proc. emerytów korzysta z pomocy społecznej państwa – podkreśla Rakocy. Państwo funduje im specjalny dodatek, który w przypadku najbardziej ubogich jest równy wysokości emerytury. Z kolei w Wielkiej Brytanii emerytura państwowa jest tak niska, że państwo wprowadziło dodatki na ogrzewanie domów.

A z czego ewentualnie dopłaci państwo polskie, w jaki sposób zaspokoi roszczenia emerytów? Wiemy, że w ZUS nie ma prawdziwych pieniędzy, tylko zapisy księgowe. Ale co gorsze, nawet z założenia realne pieniądze znikają z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD), bo tak politykom wygodnie. Od 2009 roku z FRD 17 miliardów złotych przeznaczono na wypłaty bieżących emerytur. A powinny zostać nienaruszone na czas demograficznej katastrofy.

Jaki z tego wniosek? Liczenie na emeryturę z jednego źródła to bardzo słaby pomysł. A jeśli oparte przecież na danych rządowych wyliczenia się sprawdzą – wręcz samobójczy.

 

więcej:

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15120111,Bunt_seniorow__Za_50_lat_emerytura_ponizej_progu_ubostwa.html