Niewypłacalność ZUS już za 5-8 lat?

pustoPolitycy będący u władzy uparcie trzymają się narracji, według której ZUS zapewni bezpieczeństwo przyszłych emerytur. Co więcej, ma być rzekomo jedynym godnym zaufania i pewnym podmiotem na rynku emerytalnym. Kto woli ryzyko, niech wybiera OFE – mówi minister, powtarza premier. Tymczasem, zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Fundacji Republikańskiej ZUS zbankrutuje w ciągu najbliższych 5-8 lat. Pomińmy już fakt, że ZUS od dawna jest ukrytym bankrutem. Eksperci nie wierzą w zapewnienia o wypłacalności państwowego ubezpieczyciela, które ich zdaniem są nieprawdziwe i oparte na fałszywych przesłankach. Organizacje przygotowały wspólnie raport o sytuacji w ZUS, w którym m.in. kwestionują założenie stałego wzrostu gospodarczego do 2060 roku, bez uwzględnienia cyklów koniunkturalnych. Prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak przypomina, że wbrew bajkowym założeniom rządu, nigdy w historii nie zdarzyło się 50 lat nieustannego rozwoju.

Z kolei Marcin Chłudziński, prezes Fundacji Republikańskiej podkreśla, że w perspektywie średnio i długoterminowej nie jest możliwe wypłacanie obecnie gwarantowanych świadczeń emerytalnych bez strukturalnych reform systemu emerytalnego lub podwyżki podatków, co jednak pogrążyłoby polską gospodarkę. Eksperci ZPP i FR zamierzają na początku przyszłego roku zaproponować własne szczegółowe scenariusze wyjścia z obecnej sytuacji, wśród których można spodziewać się, ich zdaniem koniecznych trzech elementów: wydłużenia wieku emerytalnego, obniżenia wysokości świadczeń i wypłacania emerytur z budżetu państwa. A skąd na to pieniądze w budżecie? Ich źródłem miałoby być obniżenie opodatkowania pracy i równoczesny wzrost podatków konsumpcyjnych.

Jak widać, nie są to łatwe i przyjemne rozwiązania. I tak naprawdę niewiele rozwiązują. Bo chyba nie chodzi nam o pracę „do śmierci” i symboliczne świadczenie emerytalne? W naprawianiu chorego systemu państwowych emerytur nie ma nic złego, lepiej w końcu mieć niewiele niż absolutnie nic z I filara. Ale nie należy zapominać o samodzielnym oszczędzaniu na emeryturę. Prawdopodobnie to najlepszy „system” emerytalny jaki do tej pory wymyślono.

źródło:  http://finanse.wp.pl/kat,1033719,title,ZUS-zbankrutuje-przed-2020-r,wid,16169046,wiadomosc.html?ticaid=111ab2