Steve Forbes: rządowy skok na OFE to kradzież i głupota

piggish-pols„Sztuczka w sowieckim stylu”, „największa nacjonalizacja od 1946 roku”, „kradzież”, „głupota”, „rażąco nieetyczna i samobójcza decyzja”, coś co „musi wywoływać uśmiech duchów Stalina i Lenina” – czytając te słowa, można by pomyśleć, że właśnie polityk opozycji powiedział parę ciepłych słów tytułem komentarza do ostatnich rządowych zmian w naszym systemie emerytalnym . Tymczasem te bardzo ostre sformułowania wyszły spod pióra wydawcy i redaktora naczelnego szacownego magazynu „Forbes”  – Steve’a Forbesa. I dotyczą jak najbardziej naszego kraju, choć nie tylko…

Takiej ostrej i jednoznacznej  krytyki ekonomicznych poczynań obecnego rządu chyba jeszcze nie było w zachodnich mediach. Dość powiedzieć, że nasze portale i telewizje, cytując Steve’a Forbesa i tak wykazały nieco litości dla naszej klasy politycznej, tłumacząc oryginalny tytuł jego felietonu dość oględnie, jako „Pazerni polscy politycy”. W oryginale i w całości brzmi on „Poland’s Piggish Pols -They’re Not Alone”. PIGGISH – tak, skojarzenie z pospolitym zwięrzeciem hodowlanym nie jest od rzeczy, bo słówko to można tłumaczyć jako „ktoś jak świnia, pod względem apetytu lub obyczajów”. Różnica jest niestety  taka, że świnki nie robią szkód, a przynajmniej mięsożerni konsumenci  i hodowcy mają z nich pożytek.

Może w końcu po takim artykule dojdzie do przebudzenia i minister-magister Rostowski nie będzie już mógł maskować swojej ignorancji kolejną nagrodą „Finance Minister of the Year” , a premier Tusk przestanie być traktowany jako liberał i ekonomiczny pragmatyk?

Steve Forbes, wydawca i redaktor naczelny magazynu "Forbes"

Steve Forbes, wydawca i redaktor naczelny magazynu „Forbes”

 

„Polski rząd zdecydował się na destruktywny ruch godny Argentyny. Przejmuje połowę złożonych w funduszach emerytalnych oszczędności Polaków.” – pisze wydawca Forbesa i dalej przybliża międzynarodowym czytelnikom szczegóły naszego systemu emerytalnego, oceniając m.in. że stworzenie mieszanego, kapitałowo-repartycyjnego sytemu  w 199 roku było „bardzo rozsądną decyzją”.

Obecny ruch rządu – zabór z OFE części obligacyjnej – zdaniem naczelnego Forbesa „ szkodzi postępom, jakie Polska poczyniła w ostatnich latach.” Rozwijąc swoją myśl autor podkreśla pozytywny wpływ reformy emerytalnej na gospodarkę i rynek kapitałowy w Polsce. Jego zdaniem dzięki zmianom było możliwe  skuteczne sprywatyzowanie setek państwowych spółek i wynikające stąd spore wpływy  do budżetu.  Warszawa stała się finansowym centrum środkowej i wschodniej Europy, a Giełda Papierów Wartościowych największą giełdą w regionie. OFE zapewniały stabilny dopływ kapitału, przyczyniając się do wzrostu gospodarki, gdyż kolejne spółki mogły pozyskiwać pieniądze na rozwój poprzez debiut na GPW.

Wydawca Forbesa nie zostawia na rządzie suchej nitki, jednoznacznie oceniając pobudki skoku na OFE: „A zatem dlaczego polski rząd zdecydował się na podjęcie tak rażąco samobójczej i nieetycznej decyzji? […] Odpowiedź jest prosta: polityka […] popędzani pierwotnym instynktem, by zgarniać pieniądze i dobra konieczne do kupowania głosów, polscy politycy dali się przekupić krótkookresowym pokusom. Rząd zdecydował, że ta kradzież będzie mniej niepopularna niż zmagania z restrykcjami związanymi z nadmiernym zadłużeniem.”

Na wątpliwe pocieszenie informujemy za Stevem Forbesem, że „Polska głupota nie jest czymś unikatowym” – za podobną w zamyśle politykę ekonomiczną dostaje się przede wszystkim ekipie Barracka Obamy, Węgrom, Niemcom i Uni Europejskiej oraz Cypryjczykom : trzy lata temu podobne działania przeprowadzili Węgrzy. Wszyscy wiemy też, co niedawno stało się na Cyprze. W wyniku nacisków Niemców i za cenę uniknięcia bankructwa, cypryjski rząd sięgnął po pieniądze znajdujące się

„Sytuacja w Polsce unaocznia wirus, który zaraża coraz więcej rządów. Ta choroba spowoduje, że następny kryzys finansowy będzie znacznie poważniejszy, niż mógłby być” – wieszczy w podsumowaniu Forbes.

Zachęcamy do lektury  całości wpisu Steve’a Forbesa w polskim wydaniu magazynu, lub w oryginale.

Krzysztof Duda (COE), Forbes.pl