Bezpieczeństwo emerytur zagrożone po „reformie” OFE

tusk-gora-pieniedzy„Podczas ogłaszania reformy OFE zarówno Donald Tusk, jak i Jan Rostowski podkreślali, że obligacje i gwarancja wystawiana przez ZUS są tak samo bezpieczne, a nawet, że ta druga opcja jest dla obywatela bezpieczniejsza. Niestety, rzeczywistość jest zupełnie inna, a zapewnienia rządu pozostają jedynie pobożnymi życzeniami” – czytamy w artykule Marcina Świerkota opublikowanym w portalu bankier.pl

Publicysta bankiera ze zdumieniem komentuje argumenty rządu i styl ich podania. Przypomnijmy, premier i jego ministrowie w czasie wczorajszej konferencji prasowej akcentowali, że przesunięcie obligacji z OFE do ZUS jest tylko zamianą tych aktywów na „wierzytelność przyszłą gwarantowaną na podstawie ustawy”. Czyli właściwie na co? Za tym fachowym sformułowaniem kryją się po prostu przyszłe zobowiązania ZUS-u, które w chwili obecnej wyglądają na obietnice bez pokrycia.

Zdaniem autora rząd wybrał łatwą i wygodną dla siebie drogę poradzenia sobie z problemem wykupu emitowanych przez Państwo obligacji, nie oglądając się na interesy przyszłych emerytów. Jak wiadomo, obligacja jest papierem, który zobowiązuje do zwrotu po pewnym czasie (czyli wykupienia) kwoty, na którą obligacja została wystawiona wraz z odsetkami.  Gdyby rząd zaprzestał wykupu obligacji, także tych w OFE, natychmiast straciłby wiarygodność na rynkach finansowych. Zagraniczni inwestorzy potraktowaliby nas jak bankruta. Nie trzeba chyba dodawać, co oznaczałoby to dla polskiej gospodarki. Oszukanie obywateli, czyli obcięcie zobowiązań w ZUS-ie jest tańsze – podsumowuje gorzko Marcin Świerkot. Jego kosztem prawdopodobnie może być obniżenie notowań w sondażach czy kilka demonstracji niezadowolonych obywateli. Po co się wysilać, po co szukać innych rozwiązań ekonomicznych?

Puentą artykułu, odpowiadającą na pytanie, czy warto wierzyć w ZUS, jest materiał filmowy z wypowiedzią Waldemara Pawlaka, z okresy jego wicepremierostwa. Ówczesny wicepremier szczerze stwierdził, że nie wierzy w ZUS, ani w inne „chimeryczne państwowe rozwiązania”, a swoją przyszłość opiera na własnych oszczędnościach i budowaniu dobrych relacji ze swoimi dziećmi.

więcej  w artykule „Po reformie OFE bezpieczeństwo emerytur jest zagrożone”  Marcina Świerkota, bankier.pl

Polecamy!