Polacy mówią: pieniądze w OFE są prywatne!

sondaz-2aPolacy są przekonani, że pieniądze, które gromadzą w funduszach emerytalnych są ich prywatną własnością – taki jest wynik sondy serwisu www.ekonomia.rp.pl. Cieszy nas ten wynik, jako że w naszym serwisie od początku jesteśmy tego samego zdania. Widać, że świadomość społeczeństwa rośnie, mimo demagogicznych wypowiedzi części wpływowych polityków.

Zdaniem cytowanego przez portal ekonomia.rp.pl dr Leszka Mellibrudy, psychologa biznesu, wynik sondażu jest naturalny. Trzeba przyznać mu rację. W końcu wszyscy przyzwyczajamy się do pieniędzy, które spoczywają na naszych indywidualnych kontach. Pamiętamy też, że mocnym argumentem za przystąpieniem do OFE była zawsze możliwość dziedziczenia zgromadzonych środków. Dr Mellibrudę bardziej zastanawiają motywy osób, które uznały oszczędności w OFE za nie swoją własność.

sondaz-2b

Kwestia własności pieniędzy w OFE od dawna od dawna budzi kontrowersje. Przedstawiciele rządu powołują się na orzeczenie Sądu Najwyższego z 2008 roku, który stwierdził, że „składki na ubezpieczenie emerytalne odprowadzane do funduszu nie są prywatną własnością członka funduszu”. Jednak zdecydowana większość prawników w Polsce, w tym specjalistów od Konstytucji, ma odmienne zdanie.

W opinii cytowanego przez ekonomia.rp.pl  byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Sąd Najwyższy popełnił błąd. Ekspert słusznie zauważa, że składki tracą swój publiczny charakter w momencie przekazania ich z ZUS do OFE (pamiętajmy,za opłatą!).

na podstawie:  Sondaż: pieniądze w OFE są prywatne