„Wyparowało” 8 miliardów złotych ze składek ubezpieczeniowych

money-fly-away-2Z kont emerytalnych w ZUS wyparowało w ubiegłym roku ponad 8 miliardów złotych. Zniknęły środki emerytalne należące do osób, które pobierały rentę i zmarły, nie dożywszy emerytury. – alarmuje „Nasz Dziennik”, cytując opinię znanego finansisty i byłego wiceministra finansów dr Cezarego Mecha. Można się spodziewać, że po podniesieniu wieku emerytalnego wynaleziony przez władze „mechanizm finansowy” będzie pochaniał nasze oszczędności nawet kilka razy wydajniej. Jak to działa?

„Zastosowano wybieg polegający na tym, że fundusze, które powinny być przeznaczone na renty, znikły na kontach. Inteligentnie przedstawiono, że deficyt funduszu rentowego wynika z różnicy między kwotą składek a tym, co jest wypłacane w formie rent. To zaś, co było na kontach, wyparowało” – tłumaczy „Naszemu Dziennikowi” dr Cezary Mech. Jako źródło tych informacji wskazuje własne prace badawcze nad przepływami finansowymi w ZUS. „To bardzo sprytny mechanizm. Gdyby teoretycznie przesunąć wiek emerytalny do 100 lat, to nikt nie dożyje emerytury, a wtedy ponad 2 bln zł długów emerytalnych ZUS zwyczajnie wyparuje” – wyjaśnia dr Cezary Mech.

Po śmierci uprawnionych zawartość należących do nich kont emerytalnych powinna zostać przeniesiona na fundusz rentowy, ale tego nie zrobiono. Według danych ZUS, do których udało się dotrzeć „Naszemu Dziennikowi”, na kontach zmarłych rencistów znajdowało się w końcu 2010 roku aż 8,4 miliardy złotych, z którymi nie wiadomo, co się stało.

Więcej w „Naszym Dzienniku”.

źródło: PAP/ Informacyjna Agencja Radiowa / interia.pl