Money.pl: Prognozy są dramatyczne

piggybank-underwater-2Portal Money.pl pokusił się o wyliczenia , na jakie świadczenia emerytalne możemy liczyć w przyszłości.

„Ponad 2,2 biliona złotych oraz ponad 270 miliardów złotych. Tyle pieniędzy czeka w tej chwili na przyszłych emerytów. Pierwsza kwota w ZUS – choć gigantyczna, to czysto wirtualna, bo jedynie w formie zapisów na naszych kontach”  – podkreśla money.pl

Druga – znacznie mniejsza kwota, to środki zgromadzone przez członków OFE. To właśnie o te pieniądze toczy się obecnie polityczna rozgrywka. Nie pozostanie ona bez wpływu na wysokość naszych emerytur. Nawet uwzględniając szczupłość środków OFE w stosunku do tych – wirtualnych – zapisanych w ZUS. Najbardziej prawdopodobny scenariusz kreślony przez money.pl, jak i większość obserwatorów rynku emerytalnego, jest taki że w momencie przejścia danej osoby na emeryturę cała zgromadzona przez nią w OFE kwota będzie wracać na konto w ZUS. Pozostaniemy zatem z niczym, oprócz wirtualnych zapisów – czyli obietnic Państwa wypłacania świadczeń do końca życia.

Money.pl sprawdził, jakich emerytur mogą spodziewać się osoby, które zaczną pobierać świadczenia w kolejnych latach. Zdaniem portalu „prognozy są dramatyczne”. Uwzględniono przy tym wariant, że OFE jednak nie zostaną „skasowane”! Naszym zdaniem wyliczenia money.pl, gdzie 25 latek otrzymywałby z ZUS i OFE 52 procent ostatniej pensji,  i tak są dość optymistyczne. Stopa zastąpienia może, według niektórych prognoz wynieść średnio nawet ok. 30 %, a nie brakuje bardziej drastycznych przewidywań.  Jakiego określenia należałoby tu użyć, skoro „dramatycznie” jest już przy 50%? Wypadałoby chyba powiedzieć ” prognozy są tragiczne”…

Czy możnaby w prosty sposób poprawić sobie komfort życia na emeryturze? Money.pl twierdzi, że aby dzisiejszy trzydziestolatek dostał na emeryturze 85 procent swej ostatniej pensji, należałoby pracować co najmniej do… 75 roku życia! Życzymy wszystkim dużo zdrowia na emeryturze, ale mimo zachęcamy do samodzielnego, regularnego  odkładania na emeryturę nawet niewielkich kwot.

więcej na money.pl