100 lat – życzenia się spełniają

100an-cake-www-2Popularna w Polsce przyśpiewka „100 lat” na naszych oczach przestaje być li tylko serdecznym życzeniem dla jubilatów czy młodych par. Okazuje się, że mamy coraz więcej osób w wieku… ponad 100 lat. Mało tego, liczba takich długowiecznych seniorów podwoiła się w ciągu ostatnich 6 lat! Obecnie jest ich aż 2150 i jest to absolutny rekord od chwili, gdy zapoczątkowano prowadzenie tego rodzaju statystyk. ZUS zmuszony był nawet wprowadzić nową kategorię wiekową 100-110 lat. Każdy z nestorów otrzymuje dodatkową emeryturę w wysokości 3 tys. złotych.

Wg aktualnych prognoz, do 2035 r. liczba osób w tzw. wieku poprodukcyjnym wzrośnie z 6,4 mln do 9,6 mln. W efekcie na jednego emeryta przypadać będą tylko dwie osoby w wieku produkcyjnym, podczas gdy dziś przypadają cztery.

Obecny 67-latek będzie pobierał emeryturę przez ponad 16 lat. Z każdym rokiem ten okres będzie się wydłużał. W ostatnich pięciu latach przewidywana długość dalszego trwania życia 67-latka rosła o 2 miesiące rocznie.

źrodło: PAP, Gazeta Wyborcza