Rząd rozważy zawieszenie przekazywania składek do OFE

money-hang-2„Rząd rozważy nie tylko dobrowolność uczestnictwa w otwartych funduszach emerytalnych (OFE), ale także zawieszenie przekazywania do nich składek emerytalnych – informuje „Rzeczpospolita”. To kolejna informacja potwierdzająca tezę, że rząd przymierza się do całkowitej likwidacji OFE. Przypomnijmy, zaledwie wczoraj Gazeta Wyborcza ujawniła list wiceministra finansów Wojciecha Kowalczyka z propozycją, aby co najmniej na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki członka OFE zaczęły być stopniowo przenoszone na subkonto w ZUS, który później wypłacałby emeryturę z II filaru.

„Rzeczpospolita” przypomina, że według szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), w tym roku ma trafić do OFE ponad 11 mld zł. Dziennik podkreśla, że według ekonomistów, w tym roku w budżecie zabraknie kilkunastu czy nawet ponad 20 mld zł ze względu na niższe wpływy uzyskane z podatków.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Rada Ministrów ma zająć się wszystkimi propozycjami zmian na przełomie maja i czerwca bieżącego roku.

Rzeczpospolita, onet.pl, COE