IGTE: Nie koncentrujmy ryzyka w jednym filarze, upowszechnijmy dobrowolne oszczędzanie

domino-coeOtwarte fundusze emerytalne wymagają zmian, ale nie powinno się ich likwidować – podkreślają przedstawiciele Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE). Zmiany w funduszach powinny być –zdaniem IGTE – częścią reformy całego systemu emerytalnego, zarówno I filaru (likwidacja przywilejów emerytalnych i reforma ubezpieczeń rolniczych), jak i III (upowszechnienie dobrowolnego oszczędzania), która zagwarantuje bezpieczeństwo przyszłych emerytur.

IGTE chce włączyć się do dyskusji o emeryturach i w najbliższym czasie przedstawi własne propozycje zmian. Zdaniem przedstawicieli IGTE rząd powinien również zmieniać I filar, czyli likwidować przywileje emerytalne, reformować system ubezpieczeń rolniczych i poprawiać szansę przedsiębiorców w uzyskaniu wyższej emerytury. Postulują także, by bardziej rozpropagować III filar. – Trzeba zachęcić ludzi do tego, żeby oszczędzali wzorem krajów sąsiednich. Mamy III filar w postaci pracowniczych programów emerytalnych i kont indywidualnych, ale ten filar się nie rozwija. Do zmodernizowania jest więc cały system emerytalny – twierdzi Wojciech Nagel, prezes IGTE.

Zmiany w systemie emerytalnym są niezbędne z kilku powodów. Głównym z nich jest efektywność systemu i stabilność wypłacanych w przyszłości świadczeń, zwłaszcza w zmieniających się warunkach demograficznych.

– Mamy niepokojące sygnały, że należy koncentrować ryzyko w jednym filarze, czyli w tym filarze, który jest gwarantowany przez państwo. To jest odwrotna droga aniżeli to, co się dzieje za granicą – zauważa prezes IGTE.

źródło: Gazeta Ubezpieczeniowa