Społeczny Komitet Razem walczy o reformę IKZE

razem-reforma-ikze-sk-razemPomysł na ulgi podatkowe dla oszczędzających na emeryturę ponownie trafił do Sejmu. Społeczny Komitet Razem, który od kilku lat walczy o wprowadzenie w Polsce ulg podatkowych dla osób dodatkowo oszczędzających na emeryturę, nie składa broni. Mimo że w ubiegłym roku posłowie nie znaleźli czasu, by zająć się społecznym pomysłem na zmiany w prawie, ponownie złożył projekt do laski marszałkowskiej – czytamy w Pulsie Biznesu.

Propozycje komitetu dotyczą zmian w funkcjonowaniu indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Obecnie aktywnych jest zaledwie ok. 40 tys. takich kont, tymczasem według rządu miało w nich oszczędzać 1,6 mln Polaków. By to zmienić, komitet proponuje likwidację konieczności zapłaty podatku dochodowego przy wyjmowaniu oszczędności z kont i ustalenie ulgi podatkowej w wysokości 4 tys. zł dla każdego oszczędzającego. Te zmiany mają zachęcić do odkładania na dodatkową emeryturę.

– Polacy powinni zacząć zdawać sobie sprawę, jak istotną kwestią jest dodatkowe odkładanie na emeryturę, aby jej wysokość była na satysfakcjonującym poziomie. Niestety, obecna sytuacja na rynku pracy zniechęca do powszechnego korzystania z III filara. Dlatego potrzebna jest zachęta -mówi Jan Grzegorz Prądzyński, szef Polskiej Izby Ubezpieczeń, która we wrześniu poparła zmiany proponowane przez komitet.

Adam Sankowski, pełnomocnik komitetu Razem, zwraca uwagę, że rozwiązanie, które proponuje komitet, jest stosowane w Europie Zachodniej. Popiera go także resort pracy. Wszystko jednak zależy od tego, czy przychylnym okiem spojrzy na niego Ministerstwo Finansów. W ubiegłym roku to właśnie ono kryło się za rządowym „nie” dla proponowanych rozwiązań.

źródło: Puls Biznesu