Kto wypłaci emerytury z OFE?

emerytury-na-horyzoncieW tym roku rząd zrobi przegląd funkcjonowania drugiego filaru systemu emerytalnego. I zdecyduje, kto będzie wypłacał emerytury z OFE – czytamy w „Gazecie Wyborczej”. Remanent dotyczący działalności OFE zapowiedział wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Najważniejszą decyzją, którą podejmie rząd w tym roku, będzie wybór wariantu wypłaty emerytur z OFE. Na razie emerytury z kapitałowej części systemu są wypłacane kobietom (które przechodzą na emeryturę pięć lat wcześniej niż mężczyźni) przez OFE. Ale w 2014 r. emerytury z OFE trzeba będzie wypłacać już nie tylko małej grupie kobiet, lecz całemu rocznikowi kobiet i mężczyzn. Dlatego – jak powiedział Kotecki – to ostatni dzwonek na decyzję.

Rząd pochyli się też nad wysokością opłaty od składki, którą pobierają OFE oraz kwestią zwiększenia zabezpieczenia kapitałowego OFE.

„Gazeta Wyborcza” przypomina, że do tej pory minister finansów Jacek Rostowski opowiadał się za przeniesieniem pieniędzy emerytów na kilka lat przed emeryturą z OFE do ZUS-u, który miałby wypłacać świadczenia. Taki wariant wypłat został bardzo krytycznie oceniony przez Komisję Nadzoru Finansowego.

źródło: Gazeta Wyborcza, Onet.pl