Zapłać najpierw sobie

payyourself„Zapłać najpierw sobie” (ang. pay your-self first) jest znaną na Zachodzie regułą zarządzania budżetem domowym. Czyli: z otrzymanej pensji czy emerytury, najpierw odkładamy pieniądze na oszczędności, a dopiero potem opłacamy rachunki i inne wydatki. Tę główną zasadę domowych finansów przypomina felietonista Super Expressu, Michał Paszkowski.

Większość ludzi, przynajmniej w naszym kraju dzieli swoje dochody w odwrotnej kolejności: najpierw życie, przyjemności, oszczędności. Na końcu zostaje niewiele lub nic do odłożenia / zaoszczędzenia. W rezultacie zostajemy z postanowieniem „zacznę oszczędzać w następnym miesiącu”. Zasada pay your-self first dyscyplinuje nas. Sprawia, że budowanie własnego kapitału zapasowego staje się nawykiem. – przekonuje autor.

Felietonista radzi ustawić stały przelew na koncie, realizowany w pierwszej kolejności. Środki z niego powinny trafić na oddzielny rachunek oszczędnościowy lub do funduszu inwestycyjnego. Dobrze jest odłożyć 10 proc. dochodów, ale można zacząć od 1 proc. i konsekwentnie zwiększać tę stawkę. Dzięki temu rozpoczęcie oszczędzania nie będzie uciążliwe. Powiększające się z miesiąca na miesiąc oszczędności sprawiają, że z większym optymizmem spoglądamy w przyszłość – podsumowuje Michał Paszkowski.

Źródło: Super Express, 2012-12-18